تفاوت زرشک پفکی و زرشک دانه اناری

زرشک پفکی

شناخت و خرید بهترین نوع زرشک و تشخیص زرشک پفکی اعلا

تولید زرشک در ایران بیش از هرجای دیگری در دنیاست. استان خراسان جنوبی، سهم بزرگی از تولید زرشک ایران را دارد. اما چرا نقش زرشک در فرهنگ غذایی ایرانیان بالاست؟ زیرا علاوه بر طعم ترش و کم‌نظیر زرشک، خواص این گیاه نیز همواره زبان‌زد بوده است. اما زرشک، انواع مختلفی دارد که می توان به زرشک پفکی و زرشک دانه اناری نام برد . برای شناخت و خرید بهترین نوع زرشک، همراه ما باشید.

زرشک دانه‌اناری و پفکی چه فرقی دارند؟

تا به حال با اسامی مختلف زرشک در بازار روبرو شده‌اید؟ زرشک «دانه‌اناری» و «پفکی» معروفترین انواع زرشک در بازار خشکبار ایران هستند. اما دقیقا تفاوت این دو نوع زرشک چیست؟

دانه‌اناری یا پفکی بودن زرشک، ارتباطی با نوع کشت گیاه زرشک ندارد؛ بلکه مربوط به نحوه خشک کردن دانه‌های زرشک است. بطور عمده، دو راه برای خشک کردن زرشک وجود دارد.

در روش نخست که ساده‌تر هم هست، دانه‌های زرشک بعد از برداشت، به همراه شاخه (و گاهی بدون آن) در سطحی صاف مقابل آفتاب قرار داده می‌شود تا با کاهش رطوبت، اصطلاحا خشک شود. زرشک دانه‌اناری خوب است یا نه؟در مقایسه با زرشک پفکی زرشک دانه اناری رنگ ضعیف‌تر و کیفیت پایینتری دارد. اما بدلیل قیمت پایینتر، طرفداران زیادی در کشور دارد.

زرشک پفکی چیست؟

زرشک پفکی، روشی متفاوت‌تر برای خشک شدن دارد. برای خشک کردن در این روش، شاخه‌ها یا خوشه‌های زرشک در اتاق‌هایی بزرگ، همانند انگور آویزان می‌شوند. سپس در دمایی خنک، نزدیک به دمای محیط به تدریج خشک می‌شوند. در این روش، زرشک درمقابل نور آفتاب قرار ندارد و زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارد.

غالبا  نوع  پفکی زرشک‌ ، ۲ تا ۴ ماه دیرتر از زرشک دانه‌اناری به بازار وارد می‌شود. به دلیل طولانی بودن پروسه خشک کردن و کیفیت کاملا بالاتر، این نوع زرشک نسبتا قیمت بالاتری هم دارد.

همچنین برای خرید اینترنتی زرشک پفکی اعلا میتونین از طریق این لینک اقدام کنین

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *