دارچین

۱۱ خاصیت شگفت انگیز دارچین برای سلامتی بدن

خواص دارچین چیست؟

دارچین یکی از ادویه های محبوب در جهان است و به دلیل طعم دلپذیر و بوی گرمی که دارد قرن هاست در پخت و پز استفاده می شود.

این ادویه از پوست داخلی یک درخت کوچک همیشه سبز تهیه می شود. پوست این درخت را کنده و سپس در معرض آفتاب قرار می دهند تا خشک شود، در آنجا به صورت رول هایی حلقه می شود که به نام چوب دارچین شناخته می شوند. که به صورت پودر شده نیز موجود است.

فواید و مزایای دارچین برای سلامتی بدن

۱٫ بسیار مغذی است

یک قاشق چای خوری پودر دارچین به وزن ۲٫۶ گرم حاوی مواد زیر است :

  • انرژی : ۶٫۴۲ کالری
  • کربوهیدرات : ۲٫۱ گرم
  • کلسیم : ۲۶٫۱ میلی گرم
  • آهن : ۲۱/۰ میلی گرم
  • منیزیم : ۱٫۵۶ میلی گرم
  • فسفر : ۱٫۶۶ میلی گرم
  • پتاسیم : ۱۱٫۲ میلی گرم
  • ویتامین A : حدود ۰٫۳۹ میکروگرم

همچنین حاوی آثاری از ویتامین های B و K و آنتی اکسیدان های کولین، بتاکاروتن، آلفا کاروتن، بتا کریپتوکسانتین، لیکوپن، لوتئین و زاگزانتین است.

۲٫ ادویه ای با خواص دارویی قوی است

دارچین ادویه ای است که از پوست داخلی درختی با نام علمی Cinnamomum به دست می آید. این ادویه ی خوش عطر و بو از دوران مصر باستان مورد استفاده قرار گرفته است و چون قبلا کمیاب و با ارزش بود به عنوان هدیه ای مناسب برای پادشاهان در نظر گرفته می شد.

این روزها دارچین ارزان است، در هر سوپرمارکت موجود یافت شده و به عنوان ماده ای در غذاها و دستور العمل های مختلف استفاده می شود.

دو نوع دارچین اصلی وجود دارد؛

سیلان : همچنین به عنوان دارچین واقعی شناخته می شود.

کاسیا : امروزه مردم معمولا آن را به عنوان دارچین می نامند.

از طریق قطع ساقه های درختان دارچین تهیه می شود سپس پوست داخلی استخراج شده و قسمت های چوبی آن برداشته می شود.

هنگام خشک شدن نوارهایی تشکیل می شود که به صورت رول حلقه می شوند و به آن چوب دارچین می گویند. می توان این چوب ها را آسیاب کرد تا پودر دارچین ایجاد شود.

بو و طعم مشخص دارچین به دلیل قسمت روغنی آن است که مقادیر بالای ترکیب سینامالدئید دارد. دانشمندان معتقدند که این ترکیب بیشتر اثرات دارچین بر سلامتی و متابولیسم را بر عهده دارد.

۳٫ مملو از آنتی اکسیدان است

آنتی اکسیدان ها بدن شما را از آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کنند. دارچین مملو از آنتی اکسیدان های قدرتمند مانند پلی فنول هاست.

در مطالعه ای که فعالیت آنتی اکسیدانی ۲۶ ادویه را مقایسه می کند، دارچین به عنوان بهترین آن ها شناخته شده است. در حقیقت، دارچین آنقدر قدرتمند است که می توان از آن به عنوان ماده نگهدارنده مواد غذایی طبیعی استفاده کرد.

۴٫ دارای خواص ضد التهابی است

التهاب فوق العاده مهم است و به بدن شما کمک می کند تا با عفونت ها مقابله کرده و آسیب های بافتی را ترمیم کند. با این حال التهاب اگر مزمن شود، می تواند به یک مشکل تبدیل شده و علیه بافت های بدن عمل کند.

دارچین ممکن است در این زمینه مفید باشد. مطالعات نشان می دهد که این ادویه و آنتی اکسیدان های آن دارای خواص ضد التهابی قوی هستند.

۵٫ ممکن است خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد

دارچین با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، شایع ترین علت مرگ زودرس در جهان مرتبط است.

در افرادی که به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند، نشان داده شده است که ۱ گرم یا حدود نیم قاشق چای خوری دارچین در روز اثرات مفیدی بر روی مارکرهای خون دارد.

سطح کلسترول خون بالا، کلسترول بد خون یا LDL و تری گلیسیرید خون را کاهش می دهد، در حالی که اثری بر روی کلسترول خوب خون یا HDL ندارد.

یک مطالعه نشان داده که فقط ۱۲۰ میلی گرم دارچین در روز می تواند این اثرات را داشته باشد. در این مطالعه دارچین همچنین سطح کلسترول خوب خون یا HDL را افزایش داد.

در مطالعات حیوانی نشان داده شده است که دارچین فشار خون را کاهش می دهد.

وقتی این عوامل ترکیب شوند ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را به شدت کاهش یابد.

۶٫ می تواند حساسیت به انسولین را بهبود بخشد

انسولین یکی از هورمون های کلیدی است که متابولیسم و ​​مصرف انرژی را تنظیم می کند.

همچنین برای انتقال قند خون از جریان خون به سلول های شما ضروری است. مسئله این است که بسیاری از مردم در برابر اثرات انسولین مقاوم هستند که به عنوان مقاومت به انسولین شناخته می شود و مشخصه ای از بیماری های جدی مانند سندرم متابولیک و دیابت نوع ۲ است.

خبر خوب این است که دارچین می تواند مقاومت انسولین را به طرز چشمگیری کاهش دهد و به این هورمون مهم کمک می کند تا وظیفه خود را انجام دهد.

دارچین با افزایش حساسیت به انسولین می تواند سطح قند خون را کاهش دهد.

۷٫  سطح قند خون را کاهش می دهد و اثر ضد دیابت دارد

جدا از اثرات مفید بر مقاومت به انسولین، دارچین می تواند با چندین مکانیزم دیگر قند خون را کاهش دهد؛

در ابتدا مشخص شده است که دارچین میزان گلوکزی را که پس از غذا وارد جریان خون شما می شود، کاهش می دهد. این کار را با تداخل در آنزیم های گوارشی که باعث تجزیه کربوهیدرات ها در دستگاه گوارش شما می شود، انجام می دهد.

دوم اینکه ترکیبی در دارچین می تواند با تقلید از انسولین بر روی سلول ها اثر بگذارد. این میزان جذب گلوکز توسط سلول ها را تا حد زیادی بهبود می بخشد گرچه عملکرد آن بسیار کندتر از انسولین است.

مطالعات بی شماری بر روی انسان اثرات ضد دیابتی دارچین را تایید کرده است و مشخص شده که دارچین می تواند سطح قند خون ناشتا را ۱۰ تا ۲۹ درصد کاهش دهد.

دوز موثر معمولا ۱ تا ۶ گرم یا تقریبا ۲٫۵ قاشق چای خوری در روز است.

۸٫ ممکن است اثر مفید بر روی بیماری های نوروژنراتیو داشته باشد

بیماری های نورودژنراتیو با از دست دادن تدریجی ساختار یا عملکرد سلول های مغزی مشخص می شوند. بیماری آلزایمر و پارکینسون دو نوع شایع این بیماری ها هستند.

به نظر می رسد دو ترکیب موجود در دارچین مانع از تجمع پروتئینی به نام تاو در مغز می شود که یکی از ویژگی های بارز بیماری آلزایمر است.

در مطالعه ای بر روی موش های مبتلا به پارکینسون، دارچین به محافظت از سلول های عصبی، نرمال سازی سطح انتقال دهنده عصبی و بهبود عملکرد حرکتی کمک کرد.

این تاثیرات باید بیشتر در انسان بررسی شوند.

۹٫ ممکن است برای سرطان مفید باشد

سرطان یک بیماری جدی است که با رشد کنترل نشده سلول مشخص می شود. دارچین به دلیل کاربرد بالقوه آن در پیشگیری و درمان سرطان به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است.

به طور کلی شواهد به مطالعات لوله آزمایشگاهی و حیوانی محدود شده است که نشان می دهد عصاره دارچین ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.

این ادویه جادویی با کاهش رشد سلول های سرطانی و تشکیل رگ های خونی در تومورها عمل می کند و به نظر می رسد برای سلول های سرطانی سمی باشد و باعث مرگ سلول شود.

یک مطالعه بر روی موش های مبتلا به سرطان روده بزرگ نشان داد که دارچین یک فعال کننده قوی آنزیم های سم زدایی در روده بزرگ است و از رشد بیشتر سرطان جلوگیری می کند.

این یافته ها توسط آزمایش در لوله آزمایش مورد حمایت قرار گرفت که نشان داد دارچین پاسخ های آنتی اکسیدانی محافظ را در سلول های روده بزرگ انسان فعال می کند.

۱۰٫ با عفونت های باکتریایی و قارچی مبارزه می کند

سینامالدئید یکی از اصلی ترین اجزای فعال دارچین ممکن است به مبارزه با انواع مختلف عفونت کمک کند. ثابت شده است که روغن آن  بطور موثری عفونت های دستگاه تنفسی ناشی از قارچ ها را درمان می کند.

همچنین می تواند از رشد باکتری های خاصی از جمله لیستریا و سالمونلا جلوگیری کند.

با این حال شواهد محدود است و تاکنون اثبات نشده است که دارچین باعث کاهش عفونت در سایر نقاط بدن می شود.

اثرات ضد میکروبی دارچین همچنین ممکن است به جلوگیری از پوسیدگی دندان و کاهش بوی بد دهان کمک کند.

۱۱٫ ممکن است به مبارزه با ویروس HIV کمک کند

اچ آی وی ویروسی است که به تدریج سیستم ایمنی بدن شما را خراب می کند و در صورت عدم درمان در نهایت می تواند منجر به ایدز شود.

تصور می شود که دارچین استخراج شده از ارقام کاسیا به مبارزه با HIV-1، رایج ترین سویه ویروس HIV در انسان کمک می کند.

یک مطالعه آزمایشگاهی با بررسی سلول های آلوده به HIV نشان داد که موثرترین درمان در بین ۶۹ گیاه دارویی مورد مطالعه است.

آزمایشات انسانی برای تایید این اثرات مورد نیاز است.

عوارض جانبی و مضرات آن

تداخل دارویی

دارچین حاوی کومارین است. این یک طعم دهنده طبیعی است اما می تواند با داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین تداخل داشته باشد.

مصرف بیش از حد کومارین می تواند منجر به آسیب کبدی شود و بر انعقاد خون تاثیر بگذارد.

توصیه می شود که اگر از داروهای ضد انعقاد یا سایر داروها استفاده می کنید، دیابت و بیماری کبدی دارید قبل از مصرف با پرشک مشورت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *