ریشه زعفران

ریشه زعفران

ریشه زعفران

اینجا میتونید با خواص دارویی ریشه آشنا شوید و بدونید  چه خاصیتی دارد و کاربردش چیه، سفیدی زعفران در واقع قسمت انتهایی کلاله زعفران است که با این نام خوانده می شود،در خراسان به اسم سفیدی زعفران شناخته می شود.و عوام با اسم ریشه از آن نام میبرند.

ریشه زعفران چیست

گل زعفران دارای شش گلبرگ بنفش و سه پرچم زرد می باشد که به ساقه وصل است. موقع پاک کردن زعفرون با جدا کردن گلبرگ ها قسمت کلاله قرمز رنگ دیده می شود که اغلب سه شاخه است و گاها بیشتر از سه شاخه نیز وجود دارد.در قسمت انتهایی کلاله یک قسمت سفید رنگ وجود دارد. این قسمت سفید رنگ، خامه یا ریشه زعفران نامیده می شود.هنگام پر کردن زعفران (پاک کردن زعفران را در خراسان پر کردن زعفران میگویند) قسمت قرمز رنگ به قسمت سفید زعفران متصل بماند و به طرز ماهرانه ای چیده شود به آن دختر پیچ یا زعفران دسته (رشته کامل) می گویند و اگر دو قسمت قرمز و سفید زعفران به طور کامل از هم جدا گردد به قسمت قرمز، زعفران نگین و به قسمت سفید ریشه میگویند.

 چه خاصیتی دارد

زعفران دارای خواص دارویی و درمانی فراوانی است. خواص زعفران سفید مانند آنچه که ما زعفران می نامیم می باشد، اما ریشه فاقد ماده ای به نام کروسین (عامل ایجاد رنگ زعفران) است. این قسمت از زعفروم خواص زعفران را با درصد کمتری در خود دارد، دارای ویتامین های B1 ،B2 ،B6 و C، عناصر معدنی از قبیل آهن، منگنز و کلسیم است اما نسبت به کلاله دارای مقدار کمتری از این مواد است. سفیدی زعفران دارای مقدار کمی کروسین است و همین خاطر رنگدهی پایین تری دارد .

بعضی از کاربرد های ساقه یا همون ریشه:

  • افسردگی
  • شادی آور
  • شادابی پوست
  • تقویت سیستم ایمنیو قوای جنسی
  • مقوی معده و مثانه

 چطور جمع آوری می شود

موقع پاک کردن زعفران همانطور که در فیلم زیر خواهید دید قسمت سفیدی از کلاله زعفران جدا می شودو به طور کاملا جدا از هم خشک میشوند.این روش اولین و بهترین روش بدست آوردن ریشه است روش دوم زمانی که زعفران دخترپیچ تهیه شد، طی فرایندی قسمت های قرمز آن از قسمتهای سفید ان جدا می شود. قسمتهای قرمز رنگ را سرگل زعفران می گویند و معمولا همان زعفرانی است که در بازار و مغازه شهر های مختلف هم می توان تهیه کرد. ولی قسمت های سفید رنگ زعفران جدا می گردد، در این روش رشته های سفید به نسبت روش اول کوتاهتر است.

طریقه مصرف ریشه زعفران

بهترین روش مصرف سفیدی زعفران، سابیدن آن است و استفاده از آن به روش پودر، برای سابیدن آن بهتر است ابتدا آن را با حرارت بسیار ملایم و یا غیر مستقیم مقدار حرارت دهیم تا حالت شکننده پیدا کند و بهتر است که مانند تمامی ادویه ها به صورت تازه به تازه سابیده شود تا مولکول های فرار که همان عطر دهنده ها باشند در سفیده زعفران حفظ شود.

کارایی ریشه زعفران

این نوع از زعفران عطر و بوی فوق العاده ای دارد و از آن در طبخ انواع مختلف غذاهای ایرانی و نیز دمنوش ها و چای ها استفاد می شود.قیمت ریشه زعفران نسبت به انواع دیگر زعفران بسیار کمتر و پایین تر است. دلیل این موضوع هم قدرت رنگدهی پایین این نوع زعفران به نسبت زعفران سرگل و نگین است. معمولا رنگدهی زعفران در قسمت سرگل آن ست ولی عطر و بوی زعفران مربوط به ریشه آن است.

همچنین برای خرید اینترنتی زرشک پفکی اعلا میتونین از طریق این لینک اقدام کنین

2 دیدگاه برای “ریشه زعفران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *