صادرات زعفران

صادرات زعفران

موانع صادرات زعفران چه هستند؟

صادرات زعفران همواره با چالش‌هایی روبرو است و صادرات زعفران هم از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه مقاله به برخی از موانع صادرات زعفران اشاره می‌کنیم:

ضعف بسته بندی زعفران     

ایران در بسته بندی زعفران ضعیف عمل کرده است. در ایران توجهی به سلیقه مصرف کننده در بسته بندی زعفران نشده است. صادرات زعفران ایران در ظروف فلزی با نقش خاتم انجام می‌شود. اما زعفران خارجی در بسته بندی‌های شیک و شیشه‌ای متناسب با کشور هدف عرضه می‌شوند.

نبود بازارسازی مناسب در بازار های هدف

ایران باید برای شناساندن زعفران ایرانی به جهان اقدامات گسترده‌ای انجام دهد. نبود بازار سازی مناسب برای زعفران ایران باعث شده که مصرف کنندگان از خاستگاه اصلی آن اطلاعی نداشته باشند.

برای مثال می‌توان برند سازی ایالت کشمیر هندوستان را نام برد. زعفران در کشمیر هندوستان نیز کشت می‌شود؛ که از با کیفیت‌ترین زعفران‌های جهان است. دولت هندوستان جشنواره‌های مختلفی را برای حمایت از این محصول برگزار می‌کند. هندی‌ها با برگزاری این جشنواره‌های بزرگ، گردشگران زیادی را به ایالت کشمیر می‌کشانند و زعفران و ادویه‌های دیگر را به آن‌ها می‌فروشند.

 ضعف سیستم بانکی به دليل تحريم

از دیگر مشکلات صادرات زعفران در ایران تحریم‌ها هستند. به دلیل اینکه تاجران کشورهای دیگر به صادرکنندگان ما اعتماد ندارند نمی‌توانند هزینه را قبل از ارسال کالا پرداخت کنند. از طرفی صادر کننده نیز نمی‌تواند اعتماد کند و بدون گرفتن وجه، کالا را صادر کند؛ پس طرفین ناچار به افتتاح اعتبارات اسنادی (LC)  هستند.

اما بازرگانان ایرانی به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانند اقدام به باز کردن ال سی نمایند. پس مشتری برای خرید زعفران به سراغ تاجران اسپانیایی می‌رود.

صادرات زعفران اسپانیا در بازارهای جهانی

ایران بالاترین میزان تولید زعفران جهان را دارد و از طرفی زعفران کشمیر هند گران ‌قیمت‌ترین زعفران جهان است، اما با این وجود اسپانیا در لیست کشورهایی است که بیشترین صادرات زعفران را انجام می‌دهد.

اسپانیا در سال ۲۰۱۸ با فروش ۵۵٫۷ میلیون دلار زعفران، به عنوان دومین کشور صادرکننده زعفران پس از ایران شناخته شد. چیزی در حدود ۴۰ درصد فروش زعفران در دنیا!

استراتژی خوب فروش و وجود مشتریان اروپایی نزدیک و همچنین بسته بندی شیک و زیبا برای محصول، دلایلی هستند که اسپانیا را به معروف‌ترین صادرکننده زعفران تبدیل کرده‌اند.

همچنین برای خرید اینترنتی زرشک پفکی اعلا میتونین از طریق این لینک اقدام کنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *